SZKOLNY KONKURS KROSZONKARSKI 26.03.2012
Aż 44 uczestników z klas od I do VI próbowało swoich sił w tegorocznym Szkolnym Konkursie Kroszonkarskim , który odbył się 26 marca po zajęciach lekcyjnych. Przede wszystkim preferowana była rytownicza technika zdobienia jaj, tradycyjna na Śląsku Opolskim i większość uczestników konkursu wykonała swoje prace właśnie tą technika, ale dopuszczane były także pisanki malowane farbami, pisakami, czy też oklejone cekinami.
Konkurs połączony był z warsztatami, podczas których instruktażu udzielały wytrawne kroszonkarki ze Szczedrzyka panie: Renata Janik i Maria Orlik. Panie przyniosły ze sobą na wzór swoje własne misternie wykonane kroszonki. Były tam jaja kurze, gęsie i jedno strusie, wszystkie pokryte koronką delikatnych kwiatowych wzorów. Przed rozpoczęciem pracy pani Janik opowiedziała o tradycyjnych sposobach barwienia jaj naturalnymi barwnikami roślinnymi, o symbolice kolorów oraz o zwyczajach związanych z wielkanocnym jajkiem. Podpowiedziała od czego najlepiej zacząć pracę, a potem panie chodziły między dziećmi i udzielały porad, udostępniły też na czas konkursu kilka profesjonalnych nożyków. Konkurs trwał trzy godziny. Uczestnicy zostali poczęstowani ciasteczkami i cukierkami ufundowanymi przez Radę Rodziców oraz naszych gości. Nie zmarnowały się też jajka, których skorupki nie wytrzymały nacisku nożyka – zostały zjedzone ze smakiem pomimo braku soli.
Dla małych przyjaciół
Uczniowie PSP w Szczedrzyku po raz kolejny udowodnili, że można na nich liczyć.
Młodzież z kl.V wraz z wychowawczynią Krystyną Porzucek zainicjowała zbiórkę rzeczy dla podopiecznych schroniska dla zwierząt. Wszyscy uczniowie szkoły włączyli się do akcji na rzecz „Małych przyjaciół z ulicy Ligudy”. W efekcie zmagazynowano dużą ilość używanych koców, poduszek, narzut oraz sporo żywności dla czworonogów. Zebrane dary zostały przekazane pracownikom schroniska. Oprócz tego piątoklasiści opiekują się wirtualnie kotem o imieniu Japonka. Co miesiąc przekazują niewielką sumę pieniędzy na jego utrzymanie.
Uczniowie szkoły systematycznie uczestniczą w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły. Wiedzą, że pomaganie innym jest ważne, że nadaje ono sens życiu. Bo nie żyjemy tylko dla siebie, ani tylko dla ludzi. Żyjemy dla świata, dlatego musimy dbać o cały świat. Na początek zacznijmy od tego małego, który jest wokół nas. Zadbajmy o zwierzęta, bo też są jego częścią.
Ostrożnie Szkło! - wernisaż wystawy
9 grudnia odbył się w szkolnej galerii im. Krystyny Gryc wernisaż nowej wystawy pt. „Ostrożnie szkło”. Nowa wystawa jest poświęcona szkłu, które pojawia się w tej ekspozycji zarówno, jako inspiracja, wdzięczny wątek tematyczny dla prac fotograficznych i malarskich, jak też artystyczne tworzywo, surowiec głęboko poruszający wyobraźnię nie tylko swą formą, ale także wielorakimi skojarzeniami literackimi. Prezentowane prace są wykonane przez uczniów na zajęciach kółka plastycznego i przez dojrzałych artystów plastyków. Do udziału w wystawie, opiekun galerii p. Urszula Serafin-Noga zaprosiła też nauczycieli artystów: Joannę Dubiel Stonoga, Annę Marię Rogowską i Małgorzatę Wojdyło. Sama też namalowała kilku kompozycji na szkle. Więcej informacji o wernisażu znajduje się w zakładce Galeria im. K. Gryc
Halloween 2011
W kalendarzu Celtów 31 października był ostatnim dniem roku i święto to symbolizowało schyłek cyklu płodności. Ziemia powoli przygotowywała się do zimowego wytchnienia, a ludzie wierzyli, że nocą duchy zmarłych wędrują po ziemi. Był to dzień ostatecznych rozrachunków żywych z umarłymi: duchami opiekuńczymi domostw, nieczystymi siłami, które przed zimowym chłodem chciały się schować wśród ludzi, dzień pożegnania duchów ludzi zmarłych w ciągu ostatniego roku. Nasze tradycje obchodzenia dnia Wszystkich Świętych nie przystają do staroceltyckiego święta Halloween, chociaż oba są poświęcone tym, którzy od nas odeszli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w toku nauki języka angielskiego i poznawania kultury krajów anglojęzycznych zorganizować w czasie lekcji małe Halloween Party, tym bardziej, że wiedza zdobywana przez zabawę najlepiej wchodzi do głowy. Tak się też stało w czwartej klasie w szkole w Szczedrzyku.
Plener w Raciborzu
W dniach 19 i 20 października bieżącego roku odbył się XVI doroczny plener plastyczny pod egidą Domu Kultury w Ozimku. Plener odbywał się „Szlakiem zamkowo pałacowym Raciborszczyzny” i obejmował zapoznanie uczestników z ciekawymi ekspozycjami muzealnymi oraz obiektami zamkowymi i pałacowymi Raciborza i okolic. Poza tym dla uczestników przygotowano dodatkowe atrakcje: wizytę w zabytkowej, stale czynnej kuźni w Bieńkowicach, połączoną z pokazem pracy kowala i próbą kucia żelaza póki gorące przez plenerowiczów; questing - czyli aktywne zwiedzanie w Krzyżanowicach, podczas którego uczestnicy wypełniali kartę zadań związanych z historycznymi i ciekawymi obiektami Krzyżanowic. Po zakończeniu questingu, zostali nagrodzeniu za aktywność drobnymi upominkami.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 3